Devirdaim Pompası Nedir?

Devirdaim pompası nedir? Devirdaim pompası ne işe yarar? Devirdaim pompası arızası nasıl anlaşılır? Devirdaim pompası bozulursa ne olur?….

Devirdaim pompası, motorun çalışması için hayati önem taşır. Çünkü, soğutma sıvısının motor bloğu, hortumlar ve radyatör boyunca hareket etmesini sağlar ve motorun optimum çalışma sıcaklığını korur. Ayrıca, soğuk havalarda suyun donmasını önler ve pas önleyici olarak işlev görür. Düzgün çalıştığı taktirde, aracınız çalışma sıcaklığını koruyacak, sorunsuz bir şekilde çalışacak ve seyahat etmeniz gereken her yere götürecektir. Devirdaim pompası arızalandığında veya yıpranmaya başladığında, motorun tamamen arızalanmasına neden olabilir.

Hareketini vantilatör kayışı vasıtasıyla motordan alır. Su, motorun etrafındaki dolaşımını tamamladıktan sonra hortumlar tarafından radyatöre alınır ve burada yeniden soğutulur. Daha sonra radyatörden çıkar ve işlemin başladığı devirdaim pompasına geri akar.

Kolay arıza yapmamasına rağmen, bozulduğu taktirde harareti yükselterek sizi yolda bırakabilir. İç aksamlarda meydana gelen aşınmalar, eskiyen contalar pompanın su kaçırmasına sebep olabilir. Bazı modern devirdaim pompaları plastik pervanelere (fan kanatları) sahiptir ve bunlar bazen kırılır. Bu, titreşime yol açar ve bu da pompanın arıza yapmasına neden olur. Bu gibi durumlarda pompayı yenisi ile değiştirmek en doğru olanıdır.

Sağlıklı bir devirdaim pompasının bakımı kolaydır: motor soğutma suyunun iyi durumda olduğundan ve doğru miktarda antifriz olduğundan emin olmalısınız.

 

Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

  • Devirdaim pompasının su kaçırması, en anlaşılır arıza belirtilerinden birisidir.
  • Devirdaim pompasının içindeki parçaların bozulmasından dolayı ortaya çıkan seslerden de arıza oluştuğu anlaşılabilir.
  • Devirdaim pompası durduğunda, araba hararet yapmaya başlar.
  • Devirdaim pompasındaki arızanın ilerlemesi sonucunda, devirdaim pompası kilitlenerek kayışlara zarar verir ve kopmasına neden olur.
  • Devirdaim pompasının arızalanmasından dolayı, hararete bağlı conta yanmaları, su kaçağından meydana gelen susuz kalma gibi problemlerde görülebilir.