Egzoz Duman Atma Sebepleri

Soğuk havalarda ilk çalıştırmada egzozdan bir süre beyaz duman gelmesi normaldir. Fakat motor ısındığı halde egzozdan gelen dumanın rengi hala değişmediyse ve olması gereken şeffaf görüntüsüne dönmediyse motorda bazı sorunlar olabilir.

Soğuk havalarda motor ve egzoz bölgesi henüz yeterli ısıya ulaşmadığı için dışarı atılan yakıt, hava ile buluştuğunda kimyasal tepkimeye yol açar. Yanması tam olarak gerçekleşmemiş moleküler yapıdaki yakıt parçacıkları dışarı çıktığında donmaya maruz kalarak beyaz renge dönüşür. Egzoz içerisindeki kar, su, nem gibi oluşumlarda buharlaşarak beyaz dumana sebebiyet verir.

Motorun ve egzoz bölgesinin ısınması sonucu egzoz dumanı şeffaf haline dönecektir.

Eğer dumanın renginde azalma yoksa ve buna mukabil araçta tekleme, çalışmasında bir tuhaflık, gaz yemede güçlük gibi sorunlar varsa silindir kapak contası su kaçırıyor (conta yanığı) olabilir.

Conta yanığı olup olmadığını anlamak için radyatör kapağını açarak aracı çalıştırınız. Yaklaşık 15-20 saniye boyunca sürekli gaz veriniz. Verilen gazla birlikte orantılı olarak radyatör suyunda yükselme ve taşma meydana geliyorsa ya da su kabarcıkları oluşuyorsa conta yanmış demektir. Aksi durumda ise korkmanıza gerek yoktur. Aynı şekilde soğuk aracı çalıştırdıktan yaklaşık 1 dakika sonra radyatör hortumlarını elinizle sıkarak kontrol ediniz. Hortumlarda sertleşme, patlayacak gibi şişme hissederseniz pistonların sıkıştırdığı hava radyatöre ve hortumlara geliyor demektir. Bu durumda conta yanığını teşhis etmenize yardımcı olabilir.

Egzozdan çıkan dumanın renkleri bize arızanın göstergesi hakkında bilgi vericidir. Şayet yanma odasında yakıtla birlikte farklı karşımlar meydana gelmişse dumanın rengide değişir. Yanma odasına damlayan su, buharlaşmadan dolayı beyazımsı renkle dışarı atılırken, yağ damlamasında mavi renkte duman atar. Eğer araçta zengin karışım meydana geldiyse, yani yanma odasındaki yakıt fazla, hava yetersiz ise dumanın rengi siyaha dönüşür.

BEYAZ DUMAN : Dumanda beyaz rengi,egzosta bulunan yakıt parçacıkları verir. Genel olarak beyaz duman soğuk çalışma sonucunda oluşur. Soğuk bir motor ısınana kadar beyaz egzost gazı; başlangıçta içindeki su buharının yoğunlaşması sonucu beyaz duman gözükür. Beyaz duman aşağıdaki durumlarda görünür ;
Motorun fazla ısınması.
Eksik yanma ( Genellikle geç enjeksiyona bağlı ).
Silindir duvarlarına yakıt spreyi çarpması,soğuması ve birikim yapması.
Düşük kompresyon .
Az uçucu yakıt.
Düşük seton numarası ( ateşlenmenin çok gecikmesi ).
MAVİ DUMAN : Mavi duman yakıtla ilgili değildir. Bu fazla miktarda motor yağının ateşleme hücresine gelerek yanması sonucu oluşur. Bunun sebebi de, yağ segmanlarının aşınması, supap kayıtlarının aşınması veya turboşarj şaft keçesinin eskimesidir. Yağ seviyesinin çok yükseldiği yağ banyolu hava filtreleri de motor yağ sızdırabilir. Duman oluşturan bu sebeplerin yakıt kalitesiyle ilgisi yoktur.
KARA DUMAN : İs ve yanmamış karbon nedeniyle meydana gelen zengin karışımların sonucunda oluşur. Yakıt yanarken yeterli derecede hava bulunmayışı ve diğer nedenlerden oluşur. Bu nedenler :
Motorun fazla yüklenmesine bağlı olarak fazla yakıt gelmesi.
Kısıtlı hava akımı veya tıkanmış hava filtresi.
Düzensiz yakıt püskürtülmesi veya patlama hücresine düzensiz yakıt girmesi.
Enjeksiyonun gecikmesi,yani güç püskürtme.
Enjeksiyonun başlamasıyla yakıtın ateşlemesi arasındaki sürenin kısa oluşu. Bunun neticesinde havayla yakıt iyice karışmadan ateşleme meydana gelir.
Düşük kompresyon basıncı .
Fazla yakıt püskürtme veya atomize olmadan damlama.