Egzozdan Neden Su Çıkar?

Egzozdan su gelmesinin sebepleri nelerdir? Egzozdan su neden çıkar? Egzozdan su damlaması nedir? Egzozun su atması hangi arızanın habercisidir?….

Tüm içten yanmalı motorlar, yanma süresi sırasında egzoz gazları yayar. Bu gazların motordan atılması gerekmektedir. Bu nedenle tüm otomobiller egzoz sistemi ile tasarlanır. Egzoz sisteminin temel görevi, motorda oluşan gazların dışarı atılmasını sağlamaktır.

Bazen egzoz borusundan dışarı su çıktığını farkedebilirsiniz. Bazı durumlarda egzozdan su gelmesi normal bir durumdur ve hemen paniğe kapılmanız gerekmez.

Egzozdan su gelmesinin en önemli 4 ana sebebini aşağıda listeledik:

 

1- Motor Suyu Yoğunlaşması

Motor çalıştığı andan itibaren hava kirliliğine yol açan maddeleride salgılamaya başlar. Su buharı, azot ve karbondioksit egzoz sisteminden dışarı atılır. Egzoz gazları hazneden ayrılırken su buharı ve karbondioksit birbirine karışır. Soğuk motorlarda egzozdaki su yoğunlaşması dışarıdan görünür hale gelir. Egzoz borusundan damlayan su damlacıklarını görmeniz mümkündür.

 

2- Sıcak Motor

Aracınızı ilk çalıştırdığınızda motorunuz en fazla ısıyı üretecektir. Motor yağının kıvama gelmesi, parçaları soğutmak ve yağlaması için zamana ihtiyacı vardır. Bu esnada egzoz sistemi de ısınacaktır. Dışardaki ortam soğuk olduğu durumlarda egzozda su buharları oluşacaktır. Bu durum en çok kış aylarında yaşanır. Birkaç dakika boyunca egzozdan su damlaması normaldir. Fakat bir süre sonra kesilmesi gerekir. Aksi taktirde sorun daha büyük olabilir.

 

3- Katalitik Konvertör

Her aracın katalitik konvertör olarak adlandırılan bir bileşeni vardır. Bu bileşen, egzoz sisteminden yayılan toksik gaz emisyonlarının miktarını düşürür. Bu şekilde, emisyonlar çevreye veya insanlara zarar vermez. Dönüştürme işlemi sırasında bir miktar su buharı üretilir. Bu durum, egzoz borusundan çıkan su damlacıkları ile sonuçlanacaktır.

 

4- Silindir Kapak Contası Arızası

Yukarıda saydığımız ilk üç neden endişelenecek bir durum değildir. Egzozunuzdan gelen suyun sebebi arızalı bir silindir kapak contasından kaynaklanıyorsa endişe etmeye başlayabilirsiniz.

Silindir kapak contası, motor içinde dolaşım yapan suyun ve yağın birbirine karışmasını ayırır. Söz konusu conta yıpranma, aşınma yada aşırı sıcağa maruz kalma gibi nedenler ile işlevini kaybettiyse motor yağını ve suyu birbirine karıştırabilir. Egzoz dumanı ile birlikte sürekli su geliyorsa ve bu durum geçmiyorsa bu durumdan şüphelenebilirsiniz. Bu durumu koklayarakta anlamanız mümkündür. Tatlımsı bir kokusu vardır. Aracınızı en yakın servise götürmeniz gerekmektedir.