Gaz Beyni Neden Donar?

Gaz beyni (regülatör) neden donar? Gaz beyni donmuşsa ne yapmalı? Karbüratörlü sistemlerde sabahları regülatörün donma sorunu? LPG’de sabahları çalışmama sorunları, sebepleri ve çözüm önerileri…..

Özellikle karbüratörlü LPG sistemi takılı araçların kış aylarında yaşadıkları ortak sorunları vardır. Sıklıkla yaşanan soğuk havalarda gazın donması ve aracın çalışmama sorunu araç sahiplerini çileden çıkarır.

Not: Karbüratörlü sistemlerde regülatöre beyin de denilmektedir.

Gaz Beyni Neden Donar?

Bildiğiniz gibi regülatörün içerisinde motor suyunun içinde dolaştığı su kanalları bulunmaktadır. İlk çalıştırmada tanktan gelen LPG sıvı halde ve -40 derecededir. Motor soğutma suyu regülatörün içerisindeki kanallarda dolaşarak sıvı haldeki LPG’yi ısıtır ve buharlaştırarak gaz halinde karbüratöre gönderir. Motor sıcaklığı ancak 40 dereceye ulaştığı zaman LPG buharlaşmaya başlar. Böylece araç sağlıklı şekilde çalışmaya başlar.

Eğer regülatör ısıtma görevini yapamıyorsa -40 derecedeki LPG yığılma yaparak beyni dondurur. Bu durumda aracın çalışması mümkün olmaz.

Karbüratörlü sistemlerde LPG’nin donmasını ve sabahları çalışmama sorununu engellemek için aracın kontağı mutlaka benzinde kapatılmalıdır. LPG’de kapatıldığı taktirde aracın beyninde kalan gaz donacak ve marşa basıldığında çalışmama sorunu ile karşılaşacaksınız.

Regülatör içerisinde gaz ile suyu ayıran diyafram bulunur. Zamanla bu diyafram tahrip olur, aşınır ve patlak verir. Bu taktirde gaz ile su birbirine karışır. Radyatör kapağını açtığınızda yüksek oranda gaz kokusu yayılır. Regülatör içerisinde devirdaim olmaz ve tanktan gelen -40 derecedeki LPG regülatörü dondurur.

Regülatöre takılan su borularının yanlış bağlanması, hortum kelepçelerinin gevşek olması, hortumlarda kaçak veya hava alması gibi sorunlarda suyun yetersiz veya istenilen düzeyde gitmemesine sebep olabilir. Regülatöre yetersiz seviyede gelen su akışı, regülatörün görevini yapmasını engeller ve donmasına sebep olur.

Aracın motor suyunun eksik olması, su kaçakları, silindir kapağının çatlak olması, silindir kapak contasının yanık olması gibi sebepler de regülatöre su gitmesini engeller. Bu gibi durumlar da beynin donmasına sorun teşkil eder.

Termostat arızaları, termostatın iptal edilmesi, kışlık termostat takılmaması gibi durumlarda da karburatörlü sistemlerde beyin donar.

Beyin Donması Nasıl Engellenir?

 • Düzenli bakımları yapılan istasyonlardan propan oranı yüksek, kaliteli LPG alınmalıdır.
 • Araçta mutlaka en az çeyrek depo benzin bulundurulmalıdır.
 • Araç mutlaka benzinde stop edilmelidir.
 • Aracın su seviyesi düzenli olarak kontrol edilmeli, düşükse tamamlanmalıdır.
 • Aracın soğutma suyunda mutlaka antifriz olmalıdır.
 • Akü, ateşleme sistemi, buji ve tırnak ayarları kontrol ettirilmelidir.
 • Soğutma sistemi ve termostat ayarı kontrol ettirilmelidir.
 • Aracın rölanti ayarı kış aylarına göre yapılmalıdır.
 • Araç park edilirken motor kısmı “Güney”e bakacak şekilde park edilmelidir. Bu sayede sabah güneşi ile motorun ısınması sağlanır.

Ek olarak özellikle kış aylarında depoyu sürekli fulletmemeniz, günlük ihtiyacınız kadar LPG almanız önerilir.

Gaz Beyni Donmuşsa Ne Yapmalı?

 • Sabahları bir çaydanlık kaynar suyu, motoru çalıştırmaya teşebbüs etmeden kaputu açarak beyin üzerine ve hortumlara ortalama 2 dakika sızıntı şeklinde dökünüz.
 • Çözülmeye başlamış beyin soğumadan marşa bastığınız taktirde araç çalışmış olacaktır.
 • Çalıştıktan sonra aşırı gaz vermeyiniz. Gazı yavaş yavaş veriniz ve motor ısınana kadar (yaklaşık 3-5 dakika) kesinlikle stop ettirmeyiniz.
 • Aracınızın beynini asla çakmak gibi yanıcı maddelerle ısıtmaya çalışmayınız. Eğer imkanınız varsa saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

Sıralı Sistemler de Donar mı?

Sıralı sistemlerin çalışma prensibi karbüratörlü sistemlerden farklıdır. İlk çalıştırma her zaman benzinle olur. Motor 40 derece ısıya ulaştığı zaman regülatör gazı buharlaştırır ve araç otomatik olarak LPG’ye geçer. Bu sebepten dolayı karbüratörlü araçlarda yaşanan bu sorun sıralı sistemlerde yaşanmaz.