Gaz Kelebeği Konum Sensörü Arızasının 5 Belirtisi

Gaz kelebeği konum/pozisyon sensörü arızası nasıl anlaşılır? Gaz kelebeği konum sensörü arıza belirtileri nelerdir?….

 

Aracınızda aniden yavaşlama veya hızlanma ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, gaz kelebeği konum sensörünüz arızalanmış olabilir. Gaz kelebeği konum sensörü gaz pedalının konumunu okur ve motor kontrol ünitesine (ECU) bildirir. ECU ise gaz kelebeğinin açılma miktarını (o anki konumunu) tespit ederek hava/yakıt oranını ayarlar. Sensör arızalandığı taktirde hava/yakıt karışımı orantısız olacak ve motor sorunlu çalışmaya başlayacaktır.

Sensörde arıza olduğuna dair birkaç önemli belirti vardır.

 

1- Aracın Geç Hızlanması

Gaz kelebeği konum sensörü arızasının belirtilerinden birisi aracın geç hızlanmasıdır. Gaz pedalına basmanız ile aracın tepki vermesi arasında gecikme fark edersiniz. Böyle bir durumda aracı doğrudan bir tamirciye götürün. Ayrıca, araç hızlanma sırasında tekliyorsa bu da gaz kelebeği konum sensörü arızasından kaynaklanabilir.

 

2- Rastgele Stop Etme

Gaz kelebeği konum sensörü arızasının bir başka belirtisi, aracınızın rölantide veya sürüş esnasında stop etmesidir. Elbette ki stop etmenin başka sebepleri de olabilir fakat bu da arıza göstergelerinden birisidir. Aracınızda böyle bir sorun yaşıyorsanız sensörü kontrol ettiriniz.

 

3- Hızın Artması

Aracınızın hızının kendiliğinden arttığını fark ederseniz vakit kaybetmeden tamircinin yolunu tutun. Çünkü bu durum, gaz kelebeği konum sensörü arızasının basit göstergelerinden biridir.

 

4- Otomatik Vites Değiştirme Sorunları

Gaz kelebeği konum sensörü pedalın konumunu düzgün bir şekilde ECU’ya bildirmiyorsa, hızlandığınızda veya yavaşladığınızda vites değiştirme sorunları yaşarsınız. Bu durum şanzımanda ciddi bir arıza göstergeside olabilir. Vites değiştirme ile birlikte ani hızlanma sorunları da yaşıyorsanız sensörün arızalı olduğundan emin olabilirsiniz.

 

5- Motor Arıza Lambası

Motor arıza lambası pekçok sebepten dolayı yanabilir. Ancak yanma sebeplerinden birisi de gaz kelebeği sensörünün arızalı olmasıdır. Sorunun sebebini öğrenmek için aracı tamirciye götirmeniz önerilir.

Arızalı bir sensör aracınızın sürüş sırasında patlayacağı anlamına gelmez fakat onarımı bir an önce yapılmalıdır. Aksi taktirde sürücüyü çok tehlikeli durumlara düşürebilir.