Hava Akış Sensörü (MAF) Nedir? Ne İşe Yarar?

Hava Akış Sensörü (MAF) nedir? MAF sensörünün görevi nedir, ne işe yarar? MAF sensörü arıza belirtileri ve kodları nelerdir? MAF sensörü nasıl temizlenir?….

Aynı test, frekans okuyan bir ölçüm cihazı kullanılarak da yapılabilir. Eski AC Delco MAF sensörleri (2.8L V6 gibi), rölantide 30 ila 50 Hz ve 3,500 rpm’de 70 ila 75 Hz arasında sabit bir değer göstermelidir. Daha sonraki modeller (3800 V6’daki gibi), rölantide 2,9 kHz ve 3,500 rpm’de 5,0 kHz okumalıdır. MAF sensörüne dokununca, frekans sinyalinde ani bir değişiklik oluşursa yeni bir sensörün zamanı gelmiştir.

MAF sensörünü kontrol etmenin bir başka yolu enjektör zamanlamasındaki etkisine bakmaktır. Milisaniye okuyan bir osiloskop veya multimetre aletini enjektör toprak terminaline bağlayın. (Terminallerden birisi besleme voltajını, diğeri ise zamanlamayı kontrol eder.) Ardından, motor rölantide iken darbelerin süresine bakın. Enjektör zamanlaması uygulamaya bağlı olarak değişir. Ancak sensör bir sinyal üretmiyorsa, yakıt karışımı zenginleşecek ve enjektör zamanlaması normalden yaklaşık dört kat daha uzun olacaktır. Hızlanma ve yavaşlama esnasında enjektörlerin milisaniye değerlerine bakarakta bunu test edebilirsiniz. Örneğin, enjektör zamanlaması, hafif yükte seyir halinde 2.5 ila 2.8 Ms olmalıdır.

 

MAF Sensörü Nasıl Temizlenir?

Özellikle Ford araçlarında kontaminasyondan kaynaklanan MAF sensörü problemleri yaşanır. Bazı durumlarda, hava filtresi görevini iyi yapamaz ve kirli hava, sensör telini tıkayabilir. Ya da emme manifoldundan gelen yakıt buharları sensörde karbon kirlenmesine yol açabilir. Her iki durumda da sensör kirlenir ve MAF sensörü zayıf çalışmaya başlar. Genellikle P0171 veya P0174 arıza kodu oluşturur.

Bu sorunu düzeltmek için, sensörün aerosol elektronik temizleyici spreyler ile temizlenmesi gerekir. MAF sensörü, hava filtresi ile gaz kelebeği gövdesinin arasında yer alır. Elektronik temizleyiciyi püskürtün ve yaklaşık 10 dakika bekletin, ardından tekrarlayın. Sensöre zarar vereceğinden başka tip temizleyici kullanmayın. Sensörü bezle silmek, fırçalamak gibi herhangi bir fiziksel temasta bulunmayın. Aksi taktirde sensör zarar görebilir.