LPG Bujisi Nedir?

LPG/CNG bujisi nedir? LPG´li araçlarda hangi tip buji kullanılmalıdır?….

Benzinli motora sahip tüm araçlarda ateşleme bujisi kullanılır. Bujinin görevi, yanma odasına alınan hava – yakıt karışımını yakmak ve ateşleme işlemini başlatmaktır. Bujiler, aracın yakıt tüketimini ve performansını doğrudan etkiler. Bujideki tırnak aralığı ideal konumda değil ise iyi ateşleme olmaz. Dolayısıyla motorun yanma odasında zayıf patlama meydana gelir ve motorun gücü azalır.

Gazın yanması benzinin yanmasından çok farklıdır. LPG düşük devirlerde benzinden daha yavaş, yüksek devirlerde ise daha hızlı yanar. LPG’li araçların biraz daha az güç oluşturmasının nedenlerinden biridir. Fakat günümüzde kullanılan yeni nesil LPG sistemleri bu kayıpları en aza indirir ve kullanıcı tarafından araçtaki performans kaybı neredeyse farkedilmez. LPG’nin daha yüksek derecelerdeki yanma ısısı, silindirlerin sıcak egzoz gazlarıyla daha fazla temas etmesi anlamına gelir. Ayrıca hava-gaz karışımının %30 daha fazla olan yanma direnci ateşlemeyi de zora sokar. Her iki durum da bujilerin karşılacağı en büyük sorunlardan biridir.

Normal bujileri kullanmak, yüksek ısıya maruz kalan elektrotların ve gövde malzemesinin yıpranmasına neden olarak ömrünü kısaltır. Sağlıklı bir yanma oluşabilmesi için daha fazla ateşleme voltajı gerekir. Fakat bu durum ateşleme bobinlerinin arızalanma riskini arttırır. Bu nedenle daha düşük ateşleme voltajıyla yetinen, özel olarak bu koşullara göre adapte edilmiş iridyum yongalı, ince uçlu bujiler gereklidir.

Sürekli LPG ile çalışan araçlar için tırnak aralığı daha düşük olan (0.8 mm) soğuk bujiler tavsiye edilir. Soğuk bujiler, benzinde olduğu gibi buji üzerinde deposit, kurum birikmesine sebep olmaz. Özel bir kaplama bu bujilerin gövdesini korozyona karşı korur. Topraklama elektrodunun içindeki bir bakır çekirdek ise en iyi ısı iletimini sağlar.