Lpg Sorunları ve Çözümleri

Sıralı Sistem Lpg Tekleme Nedenleri

Sıralı sistem lpg tekleme sorunu hakında kısa bi açıklama yapalım istedik. Sıralı sistemlerde teklemeye neden olan sebepler lpg kaynaklı veya ateşleme sistemiyle iki bölüme ayrılır bu nedenleri aşağıya kısaca anlaşılır biçimde özetledik.

Lpg Sisteminde Teklemeye Neden Olan Faktörler

1- Lpg enjektörlerinden teki veya daha fazlası arızalı ise bağlı oldukları silindire düzensiz lpg yakıtı göndereceği için araçta teklemeye neden olur.

2- Regulatör basıncı düzensiz ise aşırı dalgalanma oluyorsa lpg enjektörlerine düzensiz yakıt göndereceği için tekleme meydana gelir.

3- Lpg elektirik tesisatında gevşeklik oksitlenme gibi faktörlerden lpg de tekleme meydana gelir. özellikle montaj konusunda uzman olmayan kişilerin yaptığı elektirik tesisatı montajında kablo bağlantılarında lehim kullanmadıkları için zamanla kabloların su alması nemlenmesi gibi bir çok faktörden etkilenerek kabloda gevşeme ve oksitlenme meydana gelir. Bu gibi sebeplerden titreşim halinde kablolarda iletkenlik sorunu yaşanır.

4- Nadirende olsa lpg ecu arızası nedeniyle belli devirlerde teklemeye neden olur sorunu net şekilde teşhis etmek için deneme maksatlı ecu takılması gerekir.

5- Sıralı sistemlerde gaz kesici iç filtresi aşırı tıkalı ise teklemeye neden olur. gaz kesici filtrelerini ortalama 30 ile 50 km arasında değişmek gerekir.

6- Lpg regülatörü ısınmıyorsa yani radyatör suyu eksik ve devirdayım düzenli yapmıyorsa motor ısınana kadar sıralı sistem lpg de tekleme meydana gelebilir.

7- Motor suyu kaçağı varsa bu nedenle bazı araçlarda motor suynun hava yapmasına neden olur. Bu sebepten motor belli bi süre su devir daim görevini yapamaz bu gibi durumlarda gaza geçiş ısısı erkene ayarlanmışsa enjektörlere sıvı gaz gideceği için sıralı sistemlerde boğulma tekleme surunu meydana gelir.

8- Lpg enjektör kablolarının çeşitli nedenlerle yanlış dizilmesi sonucu sıralı sistemde lpg de tekleme meydana gelir.

9- Lpg enjektör meme çapı çok küçük veya büyük olursa sıralı sistemde gaz yememe sorunu meydana gelir.

10- Sıralı sistemde motor soğukken tekleme sorunu nun bir nedeni ise özellikle kış aylarında gaza geçiş ısısının düşük derecede ayarlanmasıdır.

Ateşleme Sistemi Kaynaklı Tekleme Nedenleri

1- Lpg li araçta buji ve buji kabloları her 50.000 km bir değişmek gerekir aksi halde buji ve kabloları özelliğni kaybettiği için belirli devirlerde tekleme meydana gelir.

2- Lpg li araçta her 100.000 km bir ateşleme bobinnin değişmesi gerekir özellikle alman üretim olan volkswagen, ve opel gurubu araçlarda kısa sürede bobinleri özelliklerini kaybetmekte olup teklemeye neden olmaktadırlar.

3- Ateşleme sistemine ait rpm ve krank sensörü gibi sensörlerin arızası yüzünden nadirende olsa tekleme sorunu meydana gelmektedir.

4- Şarz dinamosu yeterli şarz etmiyorsa motorun çalışma sistemini etkileyeceği için özellikle sıralı sistem lpg de tekleme meydana gelir.

 

Sıralı Sistem Rolanti Sorunu

Sıralı sistem rolanti sorunu genelde iki sebepten meydana gelir. Bu sebebler motor sistemi ve lpg sistemi olarak ikiye ayrılır. Aşağıda sıralı sistem rolanti sorunu hakkında detaylı paylaşımlar yapılmıştır.

Lpg sisteminde Rolantiyi Etkileyen Faktörler

1- Lpg enjektörleri arızalı ise araçta rolantide titreme sorunu meydana getirir.

2- Lpg ayarı bozulursa rolanti sorunu meyda çıkar her 30.000 km bir ayar kontrolu yaptırmak gerekir.

3- Lpg beyni çeşitli nedenlerden dolayı geç ısınırsa veya gaza geçiş ısısı düşük
ayarlanırsa motor soğukken rolanti sorunu yaşanır.

4- Enjektör mozulları küçük veya büyük olursa

5- Lpg beyni yani regülatör arızalı olursa sürekli basınç değişikliği yapacağı için enjektörlere düzenli miktarda gaz göndermez buda araçta rolanti sorunu ortaya çıkarır.

6- Lpg ayarı yapılırken enjektör süreleri eşitlenmeden ayarlanırsa sıralı sistem rolanti sorunu meydana gelir.

7- Nadirende olsa lpg ecu sunun arızalı olmasından enjektör süreleri karışır veya lpg de çalışırken benzin gönderdiği için rolanti sorunu ortaya çıkar.

8- Gaz kesici iç filte aşırı tıkalıysa rolantiye ve çekişe etki yapar gaz kesici iç filtrenin 30 ile 50.000 km arası değişmesi gerekir.

9- Sıralı sistem rolanti ayarı etkileyen faktörlerden biride enjektör nozullarnın uzak mesade montaj edilmesinden ortaya çıkmaktadır.

Motor Sisteminden Rolantiyi Etkileyen Sebepler

1- Boğaz kelebeği pisse ve adaptasyon ayarı yapılmamışsa rolantiyi etkiler.

2- Aracın şarz dinamosu görevini tam yapamıyorsa yani düşük şarzdan dolayı rolantiyi etkiler.

3- Rolanti motorunda arıza varsa hem tüpte hem benzinde rolantide düzensiz çalışmaya neden olur.

4- Hava filtresi tıkalıysa motor düzensiz hava alacağı için stabilize çalışmaz.

5- Ateşleme sistemi arızalı ise sıralı sistem rolanti sorunu ortaya çıkarır.

 

Yüksek Devirde Benzine Geçme

Yüksek devirde benzine geçme sorunu genelde lpg sistemi kaynaklı olarak ortaya çıkar. Bu arızanın nedenlerini aşağıya sıralamaya çalıştık.

1- Lpg map sensörü arızalıdır veya map sensörü bağlantı hortumlarında gevşeme veya çatlak olduğundan dolayı basıncı ecu düşük algıladığı için yüksek devirde benzine geçme sorunu ortaya çıkmaktadır.

2- Regülatör basıncı veya çeşitli nedenlerden dolayı tanktaki gazın basıncının düşmesinden dolayı belirli devirlerde benzine atabilir.

3- Lpg ayarı sırasında min-max basınç ayarı tam olarak ayarlanmadığı için yüksek devirde benzine geçme sorunu ortaya çıkar.
4- Lpg enjektör süreleri düzgün ayarlı değilse veya enjektör arızaları ve hataları yüzünden bir çok sistemde benzine atma sorunu ortaya çıkmaktadır.

5- Gaz filtreleri aşırı tıkalıysa regülatör basıncını etkileyeceği için benzine atma sorunu yaşanır.

6- Nadirende olsa lpg ecu su arızalı olduğu için yüksek devirlerde benzine geçme sorunu yaşanmaktadır.

7- Çok nadirde yaşansa aracın altından gelen boruda ezilme yada tıkanma nedenlerinden dolayı yüksek devirde benzine geçme sorunu yaşanmakta.

 

Sıralı Sistem Lpg Yakıt Sorunu

1 – Sıralı Sistem LPG Yakıt sorunu olan araçta İlk olarak aracımızın ateşleme sistemimizin iyi oldugundan emin olmamız gerekir.

2 – LPG ayarını bilinçli bir ustaya kontrol ettirmeliyiz kontrol yapılırken LPG kaçaklarını gözden geçirmeliyiz.

3 – Tüm kontroller yapıldıktan sonra regülatörde basınç değişikliği oluyorsa ve düzelmiyorsa regülatörün değişmesi faydalı olacaktır.

4 – LPG enjektörlerinin belirli bi ömürleri vardır enjektör içerisinde bulanan valfler zamanla aşınıp yıprandığından dolayı motora düzensiz yakıt gönderir bu nedenle sıralı sistem yakıt sorunu ve düzensiz çalışma gibi sorunlara neden olur.

5 – Araçta kışlık termostat olmazsa veya arızası olursa yakıt tüketimini %20 ile %30 arasında emin olabilirsiniz.

6 – Bilindiği üzere piyasada bir çok Lpg markası vardır. 700 TL den tutunda 4000 TL ye varan sıralı LPG sistemleri vardır. Eger bunların hepsi aynı kalitede olup ve araca uyum sağlasaydı kimse fazla para ödemez ucuz olanı taktırırdı.

Bu yüzden her sıralı Lpg sistemi her araca uyum sağlamaz. Özellikle 2005 sonrası üretilen otomobil türlerinde motor çalısma sistemleri eski tip motorlara göre çok farklıdır.

Buda demek oluyorki yeni çıkan bir araca kalitesiz sıralı sistem Lpg taktırmak uygun olmadıgı gibi düzensiz çalısmasına veyakıt problemi gibi sorunlara neden olabilir.

7 – Bunlara ragmen araç fazla yakıyorsa nadirende olsa ekzoz tıkalı olabilir frenler sıkıyor olabilir debriyaj balatası kaçırabilir. Tabiki bunlardan önce sıralı Lpg sisteminde problem olmadığından emin olmalıyız.

8 – Bazı araçlarda ya ilk lpg montajı yapıldığında yada sonradan yapılan tadilatlarda enjektör kablo sıralaması yanlış dizilmesi yüzünden lpg li araçta lpg deyken düzensiz çalışma ve yakıt sorunu meydana gelmektedir.

 

Araba Gaza Geçmiyor

Araba gaza geçmiyor sorusuna kısaca cevap verelim sıralı sistemlerde bu sorun genelde regülatör basıncının düşmesi veya enjektör arızası yüzünden ortaya çıkmaktadır. Zaman içinde regülatör içerisinde bulunan diyaframın sertleşmesiyle enjektörlere giden gaz basıncı değişmektedir. ,

Bu yüzden kayıtlı olan gaz basıncının alt sevyesine indiğinden lpg ecusu arıza olarak algılar ve sıralı sistem araba gaza geçmez. Birde lpg enjektör hatası yüzünden benzine atar ve araba gaza geçmez. Sıralı sistem araçlarda aracın gaza geçmeme nedenlerinden bir örnek daha verecek olursak map sensörü ve gaz kesicinin arıza yapması yüzünden meydana gelmektedir.

 

Motor Soğukken Rolanti Sorunu

Sıralı sistemde motor soğukken rolanti sorunu varsa sebebi gaza geçiş ısısının düşük derecede ayarlanması veya lpg ayarı yapılırken benzin ve lpg enjektör sürelerinin eşitlenip ayarlanmadığından meydana gelir.

Şayet gaza geçiş ısısı ve enjektör süreleri iyi derecede ayarladığı halde motor soğukken rolanti sorunu yaşanıyorsa sorun regülatör ve lpg enjektörleride aranmalıdır.

Öncelikle motor soğukken lpg servisi tarafından regülatör basıncında dalgalanma varmı pc ekranında kontrol edilmeli ve lpg enjektörlerinde soğukken hata kaydı varmı bakılmalı.

 

Benzinden Gaza Geçerken Stop Ediyor

Benzinden gaza geçerken stop etme sorunu genelde enjeksiyonlu ve sıralı sistem araçlarda görülür. Bu lpg sorunu bir çok sebepten meydana gelmekte olup sebeplerinden kısaca bahsedecek olursak lpg ayarı yapılırken gaz ve benzin enjektör süreleri eşitlenmemiş veya sonradan bozulmuş olabilir.

Benzinden gaza geçerken stop ediyor nedenleri aşağıda sıralanmıştır.

1- Lpg enjektörlerinden biri veya fazlası arızalıdır araç lpg de çalışırken tekleme ve stop etmesine neden olurlar.

2- Gaz kesici veyada şamandra valfi arızalıdır regülatöre gaz akışı sağlanmaz bu yüzden benzinden gaza geçince stop sorunu ortaya çıkar.

3- Regülatör arızalıdır veya ayarı bozulup basıncı düzensizdir bu yüzden motora düzensiz yakıt göndererek lpg de stop sorunna yol açar.

4- Lpg ecu arızası yüzünden benzinden lpg ye geçişte stop etme sorunu meydana gelmektedir.

5- Lpg den gaza geçiş ısısı düşük ayarlandıysa motor soğukken benzinden gaza geçişte stop görülebilir.

6- Map sensörü arızalı ise gaz basıncını ecu ya iletmeyeceği için gaza geçerken stop sorunu meydana gelir.

7- Isı sensörü arızalı ise acu ısıyı algılamaz ve güvenlik için benzinden gaza geçerken stop etme sorunu meyadana gelir.

 

Gaz Beyni Neden Donar

Gaz beyni bir kaç nedenden dolayı donabilir bunlar aşagıda sıralanmıştır.

Gaz beyni neden donar konusuna açıklık getirecek olursak lpg regülatörünün diyaframının patlak olmasından dolayı motor suyuna gaz basar bu nedenle beyin içerisinde su devirdaimi olmaz, ve regülatöre gelen gazın sogukluğu -40 derce oldugu için lpg beyni donmaya maruz kalır.

Motorun silindir kapak contası yanık olması veyada silindir kapağının çatlak olmasından dolayı motorun komresörü suya baskı yaparak su devirdaimini keser ve regülatöre su gitmesini engeller bu nedenlede beyinde donma olur.

Su hortum ve kelepçelerinde çatlak ve gevşekliğinden dolayı motor suyu hava yaparak regülatör içerisinde hava boşlugu ulusturur ve su akışı saglanmadığı için regülatör donar.

Motor suyu eksik olursa regülatöre yeteri kadar su gitmediği için bir müddet sonra beyin donar.
Araçta kışlık termostat takılı değil veya arızalı ise suyu motorda hapsetmeyeceği için kışın çok soğuk havalarda özellikle karburatörlü sistemlerde beyin donar. Böylelikle gaz beyni neden donar muhtemel sebeplerini yukarda sıralamış olduk.

 

Lpg Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır

Lpg enjektör arızası nasıl anlaşılır sorusuna kısa ve anlaşılır cevap verelim. Araç benzinde çalışırken kalkışta veya seyir halinde tekleme, rolanti sorunu gibi arıza belirtileri yoksa akla ilk gelecek şey lpg enjektör arızasıdır.

Öncelikle lpg servisine giderek aracı bilgisayara bağlattırıp enjektör hatası veriyormu kontrol ettirmeliyiz. Bazı sistemlerde bilgisayar bağlantısında otogaz enjektör hataları net olarak görülemez.

Bu gibi durumlarda bakım yapan ustanın becerisi ile yapmış olduğu bir kaç işlemle lpg enjektör arızası tepit edilmektedir. Lpg enjektör arızası belirtileri aşağıda sıralanmıştır.

1- Araç lpg de çalışırken rolantide inişli çıkışlı dalgalanma meydana gelir.

2- Lpg de iken gaza basarken belirli devirlerde tekleme yaparak aracın çalışma düzenni bozar.

3- Lpg enjektörleri arıza yaptığı zaman gaz kaçağı yapar bu yüzden manifolda biriken gaz yüzünden sabah ilk benzinde çalışınca araçta boğulma meydana gelir ve araç çok geç çalışır.

4- Aracın lpg de çok yakmasına neden olur.

5- Arızalı lpg enjektörü araçta yüksek devirlerde performans kaybına yol açar.

6- Bazı lpg sistemlerinde arızalı enjektör yüzünden araç ben

 

Lpg De Arıza Lambası Neden Yanar

Lpg de arıza lambası neden yanar sorusunun cevabını kısa ve anlaşılır biçimde cevaplayalım lpg de arıza lambasının yanması genelde iki sebepten meydana gelir. Bu sebepler araca uygun olmayan lpg kitinin takılması diğer sebep ise lpg montajı ve ayarın yanlış yapılması diyerek özetleyebiliriz. Şimdi araca uygun kit ve montaj nasıl olmalıdır maddelere ayırarak soruna açıklık getirelim.

Aracıma uygun lpg kiti hangisidir ? Bu sorunun cevabı reklam yerine geçeceği için ancak şöyle cevap verebiliriz örneğin lpg li olup aracınızla aynı araca sahip araç sahiplerine lpg de her hangi bir sorun yaşayıp yaşamadıklarını öğrenip ona göre marka seçimi yapabilirsiniz.

Özellikle yeni nesil araçlarda motor çalışma sistemi eskilere göre çok farklı olduğu için bu tür araçlara her lpg sistemi uyum sağlamayıp arıza lambasını yakması ve başka sorunlara yol açtığnı bilmemiz gerekir. Sıfıra yakın araç sahiplerine tavsiyem fabrikanın önerdiği lpg markalarını taktırmak olacaktır.

Bu sayede araç garantiden çıkmaz ve Lpg de arıza lambası yanıyor gibi çeşitli uyum sorunları yaşanmaz. yanlış yapılan lpg montajı ve ayarı nedeni ile araıza lambası yanarmı sorusunun cevabı aşağıda özetlenmiştir.

1- Enejktör hortumlarının ve bağlatı mesafesinin uzun olması

2- Araca uygun enjektör mozullarının takılmaması zengin yada fakir karışıma yol açıp lpg de arıza lambası yanmasına yol açar.

3- Araca uyumsuz lpg enjektörü takılması veya arızalı lpg enjektörü yüznden arıza lambası yanar.

4- Enjektör kablo sıralarının yanlış dizilmesi manifolda giden yakıt sıralaması karışacağı için arıza lambası yanar.

5- Regülatörden enjektöre giden gaz hortumunun uzun olması lpg enjektörlerine gazı yetiştirmeyeceğinden fakir karışıma neden olup lpg de arıza lambasını yakacaktır.

6- Lpg ayarı yapılırken işin kolayına kaçıp kayıtlı ayar kullanıp gaz enjektör sürerini haritadan ayarlanmaması zengin veya fakir karışıma neden olacağından lpg de arıza lambasının yanmasına neden olacaktır.

7- Gaza geçiş ısısının düşük olması enjektörlere sıvı gaz gideceği için araçta teklemeye ve arıza lambası yanmasına neden olur.

8- Lpg map sensörnün düşük basınca ayarlanıp fakir karışıma neden olması

9- Ecu arızalı ise enjektör sürelerini yüksek tutabilir bu nedenle araçta zengin karışım meydana gelir bu sebepten arıza lambası yanar

10-Regülatö arızalı olmasından dolayı gaz basıncının düzensiz hale gelmesinden araç zengin veya fakir karışım algılayarak arıza lambasını yakar. Böylelikle kısaca lpg de arıza lambası neden yanar sorusuna açıklık getirmiş olduk.

 

Düğme Gazda Görünüyor Benzinde Çalışıyor

Atiker fast sistemlerde gaz ısı sensörü arıza yapınca lpg düğmesi gazda çalışıyormuş gibi görünür fakak araç benzinde çalışır. Düğme gazda gürünüyor benzinde çalışıyorsa lpg servisine gidip gaz ısı sensörnü değişmemiz gerekir.

 

Yokuşta Çekişi Düşüyor

Lpg li araçta yokuşta çekişi düşüyor sorunna yol açacak bir kaç neden vardır bu nedenleri elimizden geldiğince bu yazıda paylaşmak istedik. Lpg li aracın performansı düşükse ilk olarak gaz ayarının düzgün olup olmadığnı işi iyi bilen lpg ustasına kontrol ettirmeliyiz. Çünki genelde lpg de çekiş sorunu gaz ayarının ve karbüratöre giren hava akışının bilinçsiz şekilde yapılmasından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Lpg li araçta motora giren hava miktarı iyi ayarlanamazsa araçta aşırı derecede performas sorunu meydana gelip ve sorun ateşleme sisteminden kaynaklanıyor düşüncesiyle tecrübesiz lpg ustası tarafından araç sahibi motorcuya sevk edilir.

Karbüratörlü ve tek nokta enjeksiyonlu araçlarda gaz ayar ustasını iyi seçilmeli aksi halde motorcuya sevk edilerek gereksiz parça değişimi ve işçilik ücretlerini ödemek zorunda kalıp ve sorunun hala devam ettiği görülmektedir.

Yokuşta Çekişi Düşüren Nedenler

1- Avans ve sente ayarı bozuk ise aracın çekişinde düşüklük meydana gelir.

2- Hava filtresi bilinçsiz yere değişip yeniden ayarlanmazsa aracın çekişi düşer.

3- Bujilerden birisi ve daha fazlası arızalı ise çekiş ve tekleme sorunu çıkar.

4- Şanzumanda bulunan baskı balata aşınıp ömürleri bitmek üzereyse özellikle yokuşlarda çekiş sorunu yaşanır.

5- Lpg beynine bağlanan su hortumları sürekli devirdayım olmayan yerden değilde yanlış yerden bağlandı ise motor soğukken tekleme ve çekiş sorunu ortaya çıkarır.

6- Nadirende rastlansa aracın eksozu tıkalı olunca hem benzinede hemde lpg de aracın yokuşta çekişi düşük olup yakıt sarfiyatı artmaktadır.

 

Araçta Gaz Kokusu

Lpg li araçta gaz kokusu varsa ilk akla gelecek şey lpg sisteminde kaçak olduğu düşüncesidir. Kaçak varmı ona baktırmak olmalıdır. Büyük kaçakları şamandıra emniyet valfi keser. Küçük sızıntılar için arada bir kaçak kontrolü yaptırmak gerekir.

Kullanılan gazın kalitesiz olması araçta gaz kokusu yaptırtabilir. Koku hisedilir ise önce kullanılan gaz değiştirilmelidir. Beyin diyaframı deforme olup, işlevini görmüyorsa, gazın iyi yanmamasından dolayı egzozdan çiğ gaz atar, bu ise kokuya neden olur. LPG ustaları bunu anlar ve beynin tamir takımı değişmesi veya beyin değişikliği önerir.
Egzozun patlak olması koku yapar.

Radyatörde su kaçağı olup ya da başka bir nedenden LPG beynine yeterli sıcak su gelmez ise buda koku sebebi olabilir. Manifold contası su kaçırırsa, araç su eksiltir, hararet yapabilir. Bu aynı zamanda LPG beynini tam ısınamaması demektir bu sebepten araçta gaz kokusu meyadana gelir.

 

 

SORUN 1: ARAÇTAKİ ROLANTİ YUKARI AŞAĞI DEĞİŞMEKTE VE ARAÇ BAZEN STOP ETMEKTEDİR.?
ÇÖZÜMÜ; ARAÇTA BULUNAN BOĞAZ KELEBEĞİ YAĞLANMIŞ OLABİLİR TEMİZLİĞİ YAPTIRILMALI VE ROLANTİ MOTORU SÖKÜLEREK BAKIMI
TEMİZLİĞİ YAPTIRILMALIDIR,
SORUN HALEN DEVAM ETMEKTE İSE AKIŞMETRE KONTROL EDİLMELİDİR.

SORUN 2: ARAÇTA SARSINTILI ÇALIŞMA VAR FAKAT ROLANTİ FAZLA DEĞİŞMİYOR ?
ÇÖZÜMÜ; BUJİLER VE BUJİ KABLOLARI DEĞİŞECEK ARACIN DURUMU DÜZELMEZ İSE ARAÇTAKİ BOBİNLER KONTROL EDİLİP ARIZALI OLANLAR
DEĞİŞTİRİLMELİDİR.

SORUN 3; ARAÇ GİDİŞİNDE BİR PROBLEM YOK FAKAT VİTESİ BOŞA ATINCA STOP ETMEKTE VEYA DEVİR DÜŞMEKTE?
ÇÖZÜMÜ; BÜYÜK İHTİMALLE HAVA FİLTRESİ HAVA GİRİŞİNDEN RÜZGAR ALMAKTADIR. BU SORUNU GİDERMEK İÇİN HAVA GİRİŞİNİ İLAVE
GIRTLAK HORTUMU İLE UZATARAK HORTUMUN UCUNU ARACIN SAĞINA VEYA SOLUNA VEYA ARKASINA GELECEK ŞEKİLDE HAVA ÇARPMASINI
ENGELLEYECEK BİÇİMDE YERLEŞTİRMEKTİR.

SORUN 4: ARACIM SABAHLARI İLK MARŞTA ÇALIŞMIYOR FAKAT ISINDIKTAN SONRA BİR PROBLEM YOK TEK MARŞTA ÇALIŞIYOR?
ÇÖZÜMÜ; ARAÇ EĞER KARBÜRATÖRLÜ İSE GAZ SOĞUK MOTORDA GAZ BOĞMASI YAPMAKTADIR BUDA BÜYÜK İHTİMALLE REGÜLATÖR DEDİĞİMİZ VEYA
BEYİN DEDİĞİNİZ PARÇADAN YAPMAKTADIR. AMA EĞER ARAÇTA SIRALI SİSTEM LPG VARSA İLK MARŞI BENZİN İLE ALACAĞI İÇİN BU İHTİMAL
DEVRE DIŞI OLMUŞTUR,BUNA SEBEP OLACAK ŞEY İSE ÖRNEĞİN LPG EKÜSÜ OLABİLİR VEYA BENZİN SEVİYESİNİN DÜŞÜKLÜĞÜ OLABİLİR VEYA
BENZİN POMPASININ ZAYIFLAMASI NEDEN OLMUŞTUR.

SORUN 5: ARACIM LPG DÖNÜŞÜMÜ YAPILDIKTAN SONRA BENZİNDEKİ GİBİ HIZLANAMAKTADIR, YÜKSEK SÜRATLERDE KESİK KESİK GAZ
YEMEKTEDİR ?
ÇÖZÜMÜ; LPG ENJEKTÖRLERİ ÜZERİNDE BULUNAN MEMELER KÜÇÜK GELMİŞTİR,BİR VEYA İKİ BOY BÜYÜĞÜ İLE DEĞİŞTİRİLİP YENİ BİR
BİLGİSAYARLI KALİBRASYON YAPILIRSA ARAÇ DÜZELECEKTİR.

SORUN 6: ARACIMIN MOTORU SICAKKEN 3-4 KERE MARŞA BASTIKTAN SONRA ÇALIŞMAKTADIR FAKAT MOTOR SOĞUKKEN TEK MARŞTA ÇALIŞIYOR.?
ÇÖZÜMÜ: ARACIN REGÜLATÖR ÜZERİNDE BULUNAN GAZ KESİCİ YANİ GAZ VALFİ ISININCA ŞİŞEREK VAZİFESİNİ YAPMAMAKTADIR YANİ GAZ
GEÇİŞİNE MÜSADE ETMEMEKTEDİR.DOLYISI İLE YA GAZ VALFİNİ YADA KOMPLE REGÜLATÖR(BEYİN) DEĞİŞTİRİLECEKTİR.

SORUN 7:ARACIM LPG’DE GİDERKEN ÖNCEDEN SERİ BİR ŞEKİLDE GİDERKEN ŞİMDİLERDE KESİNLİKLE ÇEKİŞ YAPMIYOR VE YOLDA
KAPAKLANMAKTADIR, BENZİNDE İSE GAYET NORMAL BU NEDEN OLMAKTADIR?
ÇÖZÜMÜ: ASLINDA BASİT OLAN AMA BİRÇOK SERVİSE GİDEREK GENEDE ÇÖZÜM BULAMADIĞINIZ SORUNUN KAYNAĞI ARACINIZIN ALTINI
HERHANGİ BİR ŞEYE ÇARPARAK ARACIN TABANINDAN GEÇEN BAKIR BORUNUN BİR VEYA BİRKAÇ YERDEN EZİLMESİDİR. EZİLEN BORUDAN
GEÇECEK OLAN GAZ MİKTARI KISITLANACAĞI İÇİN ARAÇ KAPAKLANMA YAPARAK HIZLANAMAYACAK VEYA SIRALI SİSTEMLERDE BENZİNE
ATACAKTIR.