Stop Etme Sorunları ve Arıza Nedenleri

Motor neden stop eder? Araba stop etmişse sorun nereden kaynaklanır? Stop eden arabaların olası arıza nedenleri ve çözüm yöntemleri. ….

Sürekli stop eden bir motor can sıkıcı olabilir. Sürüş esnasında, belirgin bir sebep olmadan da motor aniden stop edebilir. Duruma sebep olan nedenler genellikle hava, yakıt, ateşleme ve sensörlerle ilgilidir ve soğuk bir motorun ilk çalıştırılma esnasında daha sık görülebilir.

“Motor Soğukken Çalıştıktan Hemen Sonra Stop Ediyor”

Bu tür bir stop etme problemi genellikle motorun yeterli miktarda yakıt / hava almaması anlamına gelir. Soğuk bir motor çalıştırılırken oldukça zengin bir yakıt karışımına ihtiyaç duyar.

Sorununuzu çözmeye yardımcı olması açısından olası nedenlerden bazılarını sıralayalım.

Motor Hava Kaçakları

Hava hortumlarında yarılma ya da gevşeme varmı, PCV ve EGR valfi, emme manifoldu contası ve gaz kelebeği etrafında kaçak var mı, kontrol edin.

Kirli veya Arızalı Bir Hava Akış Sensörü

Bu sensör, motor tarafından emilen hava miktarını ECU’ya bildirir. Kirlenmiş, yağlanmış ve dolayısı ile tıkanmış bir hava akış sensörü görevini yapamaz. Hava akışındaki değişikliklere tepki vermesi yavaş olacaktır. Bu aksaklık hava/yakıt karışımını bozabilir. Hava akış sensörünü aerosol elektronik temizleyicisiyle temizlemek genellikle sorunu düzeltir.

Arızalı Rölanti Devir Sensörü

Enjeksiyonlu araçların rölanti devri, sensörlerden gelen sinyaller doğrultusunda elektronik kontrol ünitesi tarafından yapılır. Rölanti motoru, gaz kelebeği kapalıyken, emme manifolduna hava alınmasını sağlar. Rölanti motoru ve gaz kelebeği kirlenmişse veya arızalanmışsa motor rölantide çalışacak kadar hava alamaz ve stop eder.

Arızalı Hararet Müşürü (Su Sıcaklık Sensörü)

Su sıcaklık sensörü arızalanmışsa ve motorun gerçekte olduğundan daha soğuk veya daha sıcak olduğunu ECU’ya bildirirse, yakıt karışımı da bozulabilir. Sensör, normalden daha soğuk okursa motor zengin çalışır. Yani yanma odasına daha fazla yakıt gönderir. Bu durumda motor stop etmez ancak ısındıktan sonra rölanti sorunları yaşanabilir ve yakıt tüketimi artar. Sensör, normalden daha sıcak okursa ECU yakıt gönderimini azaltacaktır. Bu durum  soğuk motorun stop etmesine neden olur. Arızalı sensörün mutlaka değiştirilmesi gerekir.

Arızalı Hava Sıcaklık Sensörü

Bu sensör ECU’ya emme manifolduna giren havanın sıcaklığını bildirir. Hava / yakıt karışım oranını ayarlayabilmesi için ECU doğru verilere ihtiyaç duyar. Tıpkı, arızalı su sıcaklık sensörü gibi, arızalı hava sıcaklık sensörü de yakıt karışımını bozabilir ve stop etme problemine neden olabilir.

Arızalı MAP Sensörü (Mutlak Basınç Sensörü)

Bu sensör, ECU’nun motor yükünü algılamak için kullandığı en önemli sensörlerden biridir. Emme manifoldundaki vakum miktarını algılayarak, bu vakum miktarıyla orantılı olarak bir sinyal üretir. Motor kontrol ünitesi (ECU), bu bilgileri ateşleme avansını ve yakıt enjeksiyon miktarını ayarlamak için kullanır. MAP sensörü arızalıysa ECU çok fazla veya yetersiz yakıt gönderebilir. Bu da motorun stop etmesine yol açabilir.

Düşük Motor Basıncı

Aracınız çok uzun kilometreler yapmışsa piston, segman ve silindirler aşınmış olabilir. Supaplar deforme olmuş ve motorun kompresyonu düşmüşse araç çalışmayabilir. Bunun için motora kompresyon testi yaptırmalısınız. Eğer sorun bundan kaynaklanıyorsa motor revizyonu yaptırmanız gerekebilir.

Bitmiş Veya Kirlenmiş Bujiler

Ateşleme sorunları bir motorun stop etmesinin başlıca sebebidir. Ufak bir tekleme, henüz ısınmamış ve ağır çalışan bir motorun stop etmesine neden olabilir. Bujiler ve buji kabloları uzun zamandır değiştirilmemişse iyi ateşleme yapamaz. Zayıf bir ateşleme ise ateşleme bobinini veya krank mili konum sensörünü etkileyebilir.

Kötü Yakıt

Çok fazla alkol (% 10’dan fazla) içeren, su veya başka bir madde ile karıştırılmış benzin iyi yanmayacağı için motorun stop etmesine sebep olur. Stop etme ile ilgili yaşadığınız sorun, en son aldığınız yakıttan sonra başlamışsa bundan şüphelenebilirsiniz. Çözüm, tankı tahliye etmek ve bir başka benzin istasyonundan yeniden doldurmaktır. Eğer motor normal şartlarda çalışıyorsa tank boşalana kadar kullanmaya devam edebilirsiniz.

“Trafik Işıklarında Rölantide Motor Stop Ediyor”

Trafik lambalarında beklerken rölantideki aracın stop etmesi, motorun yeterince hızlı çalışmadığını (rölanti devri çok düşük) veya motorun klima kompresörü ve alternatör tarafından oluşturulan yük tarafından gücünün azaldığı anlamına gelir. Ayrıca, yakıt karışımının çok zengin veya fakir olması motorun zayıf çalışmasına neden olabilir. Bu tür stop etme sorunlarına yol açan muhtemel nedenleri inceleyelim.

Arızalı Klima Kompresörü

Klima kompresörü muhtemelen yağlama eksikliği, iç aşınma veya başka sorunlardan dolayı motoru sıkıştırabilir. Sorun yalnızca klima açıkken oluşursa, kompresörde bir sorun var demektir.

Şarj Sistemi Üzerinde Aşırı Elektrik Yükü

Akü bitmişse ve alternatör şarj etmek için aşırı çalışıyorsa, motordaki yük artışı rölanti devrini düşürerek motorun stop etmesine neden olabilir. Akünün bittiğini veya çalışmadığını görmek için şarj durumunu kontrol edin. Akü zayıfsa şarj ettirin. Şarj olmuyorsa yeni bir akü satın almanın vakti gelmiş demektir.
NOT: Düşük voltaj, ateşleme sisteminin ve yakıt enjektörlerinin çalışmasını olumsuz şekilde etkiler ve böylece stop etme ve hatalı ateşleme meydana gelebilir. İyi bir şarj sistemi rölantide yaklaşık 13.5 ila 14.5 volt üretmelidir.

“Motor Sürüş Esnasında Stop Ediyor”

Bu tarz sorunlar genellikle ateşleme sistemi ile ilgilidir. Sorunun sebebi genellikle arızalı bir krank mili konum sensörü veya ateşleme bobininden (motorda sadece bir bobin varsa) kaynaklanır. Teması kaybeden arızalı bir kontak anahtarıda motorun ansızın stop etmesine neden olabilir.

Böyle bir sorun yaşadığınızda kaputu açın ve bujilerde kıvılcım olup olmadığını kontrol edin. Bir kişi marşa basarken diğeri bujileri çıkarıp (buji ucunu motor bloğuna temas ettirerek) ateşleme varmı kontrol etsin. Ateşleme varsa sizi çarpabilir bu nedenle elinizi teline temas ettirmeyin. Marşa basılırken bir kıvılcım görmüyorsanız arıza ateşleme sistemindedir.

Motorda ateşleme varsa arıza yakıt basıncının düşmesinden kaynaklanabilir. Yakıt pompası arızalandığında genellikle hiçbir uyarı vermez. Bu durumda motor çalışmayacaktır. Aracın çekici ile götürülmesi gerekir. Yakıt pompasını test etmek için kontak açıkken arka koltuk altından ses gelip gelmediğini dinleyin. Ses duyamazsanız yakıt pompası çalışmıyor demektir. Pompanın çalışmamasına sigorta atması ya da arızalı bir rölede yol açabilir. Eğer araç çok uzun kilometreler yapmışsa pompanın arızalı olması kuvvetli ihtimaldir.

Sorun ECU rölelerinden de kaynaklanabilir. Bu rölelerden biri arızalanırsa ECU yakıt enjektörlerini kapatır ve ateşlemeyi durdurur. Bunun olası olup olmadığını öğrenmenin tek yolu, ECU güç rölelerini değiştirmektir. Sorun devam ederse aracın elektronik tesisatına bakılmalıdır.

Başka bir olasılık ise düşük sistem voltajı, voltaj kaybı veya aşırı şarj durumudur. ECU ve diğer kontrol modüllerinin çalışması için 12 volt sabit akım gerekir. Besleme voltajı 9 voltun altına düşerse ya da 16 volt civarlarında dalgalanırsa (ya da kesilirse) ECU enjektörleri ve ateşleme devresini geçici olarak durdurabilir. Bu durum genellikle elektrik ve şarj sisteminde meydana gelen kısa devreden yaşanır. Bu tarz arızaların bulunması çok zordur ve anlık verileri yakalayan özel aletler gerektirir. İşini bilen bir elektrik teknikeri verilere bakarak, motorun stop etmesine neden olan arızayı tespit eder ve onarır.