Yakıt Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Yakıt enjektör arızası nasıl anlaşılır? Yakıt enjektörü arıza belirtileri nelerdir? Arızalı yakıt enjektörü nasıl test edilir?….

Aracınızın kontrol edilmesi ve bakımı gereken parçalarından biri de yakıt enjektörüdür. Enjektörden tuhaf bir ses geliyorsa veya hiç ses gelmiyorsa ve aracınızın motorunun çalışmasında bir gariplik varsa, suçlu yakıt enjektörü olabilir. Basit bir-iki adımda yakıt enjektörünüzü test edebilirsiniz.

İlk adım, yakıt enjektörünü bir multimetre ile kontrol etmektir. Öncelikle yakıt enjektörünün bağlantısını kesmeniz ve multimetrenin kablolarını yakıt enjektörünün terminallerine yerleştirmeniz gerekecektir.

 

Değerleri Kontrol Edin

Aracın servis kılavuzunu doğru değer için kontrol etmeniz gerekir. Normalde yakıt enjektörünün direnç seviyesi 10 ohm ila 18 ohm arasında olmalıdır. Okuma normal değerin üstünde veya altındaysa, yakıt enjektörünü değiştirmeniz gerekecektir. Değeri en az üç kez kontrol ettiğinizden emin olun.

 

Yakından Dinleyin

Aracın motoru çalışırken uzun bir tornavidayı yakıt enjektörüne yerleştirin. Kulağınızı tornavidanın sapına yerleştirin ve sesi dinleyin. Temiz bir tekrarlayan tıklama sesi varsa, yakıt enjektörünüz iyidir. Ses ritmik değilse, yakıt enjektörünü değiştirmeniz gerekecektir.

 

Yakıt Enjektörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

Yakıt enjektörü düzgün çalışmadığında aracınız performans sorunları yaşayabilir. Yakıt enjektörü elektronik olarak kontrol edilen bir valftir. Yakıt pompası, basınçlı yakıtla besler. Enjektöre enerji verildiğinde vana açılır ve basınçlı yakıt küçük bir delikten ince bir sis şeklinde çıkar. Enjektörler manifold içine yerleştirilir ve yakıtı püskürtürler. Elektronik veya sabit yakıt enjeksiyon sistemine göre arıza belirtileri değişebilir.

 

Çalışma Zorluğu / Titreme ve Sarsıntı

Aracın çalışmasında zorluk yaşanıyorsa ve marşa uzun süre basıldığında çalışıyorsa enjektör arızasından şüphelenebilirsiniz. Bir başka belirtisi ise, araç rölantisini koruyamaz ve stop eder. Özellikle ışıklarda ve aracı her boşa attığınızda stop etme sorunu yaşarsınız. Aracın motoru hissedilir bir şekilde sarsıntılı ve gürültülü çalışır.

 

Yakıt Kokusu ve Fakir Karışım

Enjektör arızalarında genellikle araç fakir karışıma düşer. Bu, daha fazla hava, daha az yakıt demektir. Arızalı bir yakıt enjektörü, yakıtın motor silindirine akışını kısıtlar. Bu da ateşleme hatalarına neden olarak aracın sarsıntılı çalışmasına neden olur. Aracınızda yakıt kokusu alırsanız yakıt enjektörünüzün kontrol edilmesi gerekmektedir.

 

Geç Hızlanma / Performans Kaybı

Aracın performansı büyük ölçüde azalır. Gaza bastığınızda aracınızın güç kaybettiğini hissedebilirsiniz. Aracın hızlanmasında ve devrinde sorunlar yaşanır. Ani hızlanmalarda motorun zorlandığı anlaşılır.

Yakıt enjektörünüzün ömrünü ve ne zaman değiştirilmesi gerektiğini servisinizden öğrenebilirsiniz. Zamanında değiştirilmeyen bir yakıt enjektörü, yakıt pompası, valfler ve dağıtıcılar gibi aracın diğer parçalarına zarar verebilir.

Aracınızdan maksimum yakıt verimliliğini elde etmek için iyi çalışan bir yakıt enjektörüne sahip olmanız gerekir.