Gaz Kesici Ne İşe Yarar? Arızaları ve Belirtileri Nelerdir?

Gaz kesici ne işe yarar? Gaz kesicinin görevi nedir? Gaz valfi bozulursa ne olur? Gaz kesici arızaları ve belirtileri nelerdir?

Gaz Kesici Ne İşe YararGaz kesici (gaz valfi), tanktan regülatöre gelen gazın kontrolünü sağlar. Üzerinde 12 voltluk bir bobin bulunmaktadır. Yakıt seçici anahtardan aldığı sinyal sayesinde bu bobin ile kumandası sağlanır. Ayrıca gaz içerisindeki pislikleri süzmeye yarayan bir filtre ile donatılmıştır.

Araç çalışmadığı zamanlarda veya benzinde çalıştırıldığı durumlarda valf otomatik olarak kendisini kapatır ve gaz akışını keser. Tersi işlemde ise valf kendisini açar ve gazın basıncını dengeleyerek ve filtre ederek regülatöre gönderir.

İçerisindeki filtrenin kullanılan markanın öngördüğü şekilde 10-15 bin km. de bir periyodik olarak değiştirilmesi gerekmektedir.

Gaz Kesici Arızaları ve Belirtileri Nelerdir?

Araç rölantide düzensiz çalışıyor veya stop ediyorsa gaz filtresi arızalı veya tıkanmış olabilir. Tıkalı filtre regülatör de düşük basınç oluşmasına sebep olur. Bu durum aracın rölantisinin düşmesine ve teklemesine sebebiyet verir. Filtrenin en kısa sürede değiştirilmesi gerekmektedir. Gaz filtresi sık sık tıkanıyorsa gaz aldığınız istasyonu değiştirmeniz önerilir.

Aracın LPG de iken çekişinde düşme veya gaz yememe sorunu yaşanabilir. Bu durum motora yetersiz gaz gitmesinden kaynaklanmaktadır.