Arıza Belirtileri ve Sebepleri

Edremit Lpg Arıza Belirti ve Sebepleri

 

 

 

 

 

Lpg Arıza Belirtileri ve Sebepleri
Lpg Stop Etme Sorunu
Otogazlı araçlarda stop etme sorununun teşhisi için araç benzinde denenmeli, eğer benzinde stop etme yoksa sorunun lpg kaynaklı olduğu tespit edilmelidir. Benzinde de stop etme var ise genellikle rolanti motoru kaynaklı bu arıza giderilmelidir. Sorun benzinde yok sadece lpg de var ise lpg enjektör kaynaklı veya ateşleme nedeniyle oluşan bu hata enjektör ve buji değişimi ile giderilebilir.

Lpgli araç sabahları geç çalışma
Otogazlı araçlar uzun süreli beklemelerden sonra, sabahları çalışmıyorsa bu duruma lpg regülatörünün diyafram yırtılması sonucu emme manifoltuna bekleme esnasında gaz sızdırması ile oluşmaktadır. Benzin pompası kontrol edilir eğer sorunsuz benzin geliyor ise sorun regülatör kaynaklıdır. Çok nadir olarak boru içinde bekleyen gazın emme manifoltuna sızması enjektör kaynaklıda olabilmektedir.

Lpg Rolanti Dalgalanması
Rolanti dalgalanması kirli boğaz kelebeği ve rolanti motoru arızası kaynaklıdır. Ancak bazı durumlarda düzgün hava yakıt karışımı olmayan ayarsız araçlarda ve lpg enjektörü arızalı araçlarda da rolanti dalgalanması olmaktadır.

Lpg Tekleme Silkelenme Sorunu
Temel sebep ateşleme kaynaklıdır. Fakat lpg enjektör arızalarında da tekleme sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Lpg Enjektör Sorunları
Lpg enjektör sorunlarında en çok gaza yüklenmelerde tekleme silkelenme, çok yakıt yakma, bozuk rolanti, gaz yememe ve enjektörlerin ses yapması yaygın olarak karşımıza çıkmaktadır. Filtre değişiminin zamanında yapılmaması, bozuk yakıt ve lpg enjektörlerinin kullanım ömrünün tamamlanması sıralanabilir.

Lpg Regülatör Sorunları
Otogazlı araçlarda en sık karşılaşılan sorunlardandır. Genellikle donma kaynaklı su kaçakları, diyafram yırtığı sebepli yakıt sızdırma, regülatör tıkanıklığı nedeniyle ısınmama sorunları çok yaygındır. Regülatör kaynaklı sorunlar çok belirgin arızalardır.

Lpg Geç veya Erken Geçme Sorunu
Lpg ye geç veya erken geçme çok büyük ihitimal ile ısı sensörü sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

Lpg Filtre Ne Zaman Değişir
Otogazlı araçlarda lpg filtre değişi 10 – 15 bin km aralığında mutlaka yapılmalıdır.

Lpg Gaz Almama Sorunu
Lpg de gaz almama deponun içindeki şamandıra kaynaklı bir arızadır. Bu arızaya sıklıkla fazla gaz bastırma yol açmaktadır.

Lpg Seviyesi Gösterme Sorunu
Lpg seviyesi şamandıra üzerindeki seviye sensöründen elde edilen veridir. Bu sensörün arızası veya yazılımdan seçimi kaynaklı olarak seviye göstermede sorunlara yol açabilmektedir.

Lpgye Geçmeme Sorunları
Lpgeye geçme sorunu ısının algılanmaması ve gaz kesicilerin birinin açmaması ile oluşan yaygın bir sorundur. Gaz kesici bobinlerinin kısadevre olması veya lpgli araçların altının vurulması sebepli kablo kopukluklarından oluşabilmektedir. Bazı durumlarda lpg map sensörü arızalarında basınç okunamadığından lpgye geçme sorunu oluşabilmektedir.

Lpg Gaz Yememe Sorunu
En yaygın neden enjektör ve regülatör arızasıdır.

Lpgde Ateşleme Sorunu Etkileri
Ateşleme benzindekine oranla daha hassaslaşan lpg li araçlarda çok daha önemli hale gelmektedir. Benzinde sorun olmazken lpg de en ufak ateşleme hatası sorun olarak karşımıza çıkmakta, tekleme silkelenme gaz yememe stop etme gibi belirtiler ile karşımıza çıkmaktadır.

Lpg Suya Gaz Karıştırma Sorunu
Otogazlı araçlarda regülatör içindeki diyafram yırtılması ile motor suyuna gaz karışması durumu çok ciddi sorundur.
Bu durumda motor suyunda lpg olması teşhisi kolaylaştırır. Hararet, basınçdan dolayı hortum patlatması gibi sorunlara yol açmadan giderilmelidir.

Lpg Ayar Sorunları
Lpg ayar sorunu, sarsıntılı çalışma, egzoz kokusu, gaz yememe, stop etme, çok yakma gibi belirtiler vermektedir.

Lpg Map Sensörü Sorunları
Map sensörü sistem içindeki lpg basıncını ölçmeye yarayan bir sensördür. Bu sensörün arızalarında basınç okunamadığından araç benzinde kalacak lpgye geçmeyecektir.