Lpg ayarı bozuksa ne olur

Bozuk lpg kalibrasyonunun en bariz belirtisi sabah benzinle olan ilk çalışmada oluşan sorunlardır.

Araç benzinde çalışır ancak rölanti düşüktür, stop etmeye meyillidir. Gaz yemez yada geç tepki verir, stop eder. Motor ısınıp lpg’ye geçince kısmen düzgün çalışır. Motor ısındıktan sonra, daha rahat çalışacağı için bu tür sorunlar genelde motor soğukken görülür.

Buna sebep olan  lpg’de çalışırken, lpg kalibrasyonu bozuksa, araç bu sorunu tolere etmek için çalışma ayarlarını değiştir ve bu ayarı kaydeder. Lpg’nin fakirde çalıştığını varsayalım, Silindirlere gerekenden az lpg gittiğinde araç bu eksikliği düzeltmek için enjektör açık kalma sürelerini uzatır. Tam tersi, lpg kalibrasyonu zengin ise, araç enjektör açık kalma sürelerini kısaltır ve motorun düzgün çalışmasını sağlar.

Araç ecusu bu gözlemi sürekli yapar ve son 100-150 km de oluşan log sürekli kayıt edilir.  Bozuk kalibrasyonla, Lpg’ye göre tutulan loglar sabah motorun ilk çalışmasında kullanıldığında ise, Lpg’ye göre tutulan loglar benzine uymaz. Fakir lpg ye göre açılıp kapanan enjektörlerden lpg’ye göre çok daha fazla benzin geçer ve araç boğulur..

Zengin lpg’ye göre açılıp kapanan enjektörlerden lpg’ye göre daha az benzin geçeceği için araç beslenemez yakıt yetersiz gelir.

Çözüm olarak araç 100-150 km kadar benzinle kullanılmalı, logların yeniden oluşması sağlanmalı ve araç gözlenmelidir. Sabah ilk çalışmadaki sorunlar ortadan kaltı ise, lpg kalibrasyonu bozuk demektir ve araç hiç lpg’ye geçirilmeden uzman bir lpg’ciye götürülmeli ve araçtaki düzgün loglar ile yeniden kalibrasyon yapılmalıdır.

Aracınızda ortalama yakıt tüketim verisi varsa bu gözlenmeli, Lpg tüketimi yol bilgisayarında görülen tüketimden % 15-20 daha fazla olmalıdır.

Örnek, yol bilgisayarında 10 litre görüyorsanız, lpg tüketiminiz 11,5-12 litre arasında olmalıdır. Olması gerekenden daha az ise lpg kalibrasyonu zengin, araç bunu telafi etmek için enjektör açık kalma süresini kısıyor, daha fazla ise lpg kalibrasyonu fakir, araç bunu telafi etmek için enjektör açık kalma süresini uzatıyor demektir. Çünkü, araçlar tüketim hesaplamasını enjektör açık kalma süresine göre hesaplar.