Lpg De Arıza Işığı Lambası Neden Yanar

Lpg De Arıza Lambası Neden Yanar

Lpg de arıza lambası neden yanar sorusunun cevabını kısa ve anlaşılır biçimde cevaplayalım lpg de arıza lambasının yanması genelde iki sebepten meydana gelir. Bu sebepler araca uygun olmayan lpg kitinin takılması diğer sebep ise lpg montajı ve ayarın yanlış yapılması diyerek özetleyebiliriz. Şimdi araca uygun kit ve montaj nasıl olmalıdır maddelere ayırarak soruna açıklık getirelim.

Aracıma uygun lpg kiti hangisidir ? Bu sorunun cevabı reklam yerine geçeceği için ancak şöyle cevap verebiliriz örneğin lpg li olup aracınızla aynı araca sahip araç sahiplerine lpg de her hangi bir sorun yaşayıp yaşamadıklarını öğrenip ona göre marka seçimi yapabilirsiniz.

Özellikle yeni nesil araçlarda motor çalışma sistemi eskilere göre çok farklı olduğu için bu tür araçlara her lpg sistemi uyum sağlamayıp arıza lambasını yakması ve başka sorunlara yol açtığnı bilmemiz gerekir. Sıfıra yakın araç sahiplerine tavsiyem fabrikanın önerdiği lpg markalarını taktırmak olacaktır.

Bu sayede araç garantiden çıkmaz ve Lpg de arıza lambası yanıyor gibi çeşitli uyum sorunları yaşanmaz. yanlış yapılan lpg montajı ve ayarı nedeni ile araıza lambası yanarmı sorusunun cevabı aşağıda özetlenmiştir.

1- Enejktör hortumlarının ve bağlatı mesafesinin uzun olması

2- Araca uygun enjektör mozullarının takılmaması zengin yada fakir karışıma yol açıp lpg de arıza lambası yanmasına yol açar.

3- Araca uyumsuz lpg enjektörü takılması veya arızalı lpg enjektörü yüznden arıza lambası yanar.

4- Enjektör kablo sıralarının yanlış dizilmesi manifolda giden yakıt sıralaması karışacağı için arıza lambası yanar.

5- Regülatörden enjektöre giden gaz hortumunun uzun olması lpg enjektörlerine gazı yetiştirmeyeceğinden fakir karışıma neden olup lpg de arıza lambasını yakacaktır.

6- Lpg ayarı yapılırken işin kolayına kaçıp kayıtlı ayar kullanıp gaz enjektör sürerini haritadan ayarlanmaması zengin veya fakir karışıma neden olacağından lpg de arıza lambasının yanmasına neden olacaktır.

7- Gaza geçiş ısısının düşük olması enjektörlere sıvı gaz gideceği için araçta teklemeye ve arıza lambası yanmasına neden olur.

8- Lpg map sensörnün düşük basınca ayarlanıp fakir karışıma neden olması

9- Ecu arızalı ise enjektör sürelerini yüksek tutabilir bu nedenle araçta zengin karışım meydana gelir bu sebepten arıza lambası yanar

10-Regülatö arızalı olmasından dolayı gaz basıncının düzensiz hale gelmesinden araç zengin veya fakir karışım algılayarak arıza lambasını yakar. Böylelikle kısaca lpg de arıza lambası neden yanar sorusuna açıklık getirmiş olduk.