Lpg Filtresi Ne Zaman Değiştirilmeli?

LPG filtresi ne kadar sürede ya da kaç bin km.de değiştirilmelidir? Sıralı LPG Sistemlerinde genelde 2 adet filtre bulunmaktadır. Gaz filtresi ve Regülatör filtresi…..

LPG filtresi, lpg’nin içerisindeki pisliklerin enjektörlere ulaşmasını engelleyen bir parçadır. Söz konusu parça, tankın içindeki pislik, boya ve dış katmak tortuları, metal parçalar, gazın içindeği katkı yağları gibi maddeleri süzerek aracın düzgün çalışmasını sağlayacaktır. Bu değişim gerekli zamanlarda yapılmaz ise;
•LPG Filtresinden Geçen Partükül ve tortular LPG enjektörlerinin Valflerinde Çizilmelere Neden Olur
• LPG enjektörlerinin zamanla bozulmasının en büyük nedeni filtrenin temizlenmemesidir
• Yakıt miktarını kısıtlayarak basıncı düşürebilir
• Tamamen Tıkanarak Gaz Geçişini Engelleyebilir.
• Enjektörin uçlarını tıkayabilir.

Bu etkiler zamanla ortaya çıkan etkiler olduğu için birkaç bakımda değişmeyen bir filtre, başlarda hiçbir sorun yok gibi görünerek araç çalışmasına engel teşkil etmeyebilir fakat içeride zamanla tahribata nede olacaktır. Bu nedenle her bakımda lpg bakımınızı da yaptırmanız önerilir.

LPG Filtresi Ne Zaman Değiştirilir

Gaz Filtresinin ortalama her 10,000 Km de bir değiştirilmesi, lpg teknisyenleri tarafından önerilmektedir. Ayrıca yakıt tankınızın durumu, kaç yaşında olduğu, yakıt aldığınız yer ve kalitesi gibi etmenlere bağlı olarak bu kilometre, 15,000’de olabilir , 7-8,000 km de olabilir. Fakat en ideal olanı ortalama 10,000 km bir yani her yağ bakımında, tüm filtrelerle beraber lpg filtresinin de değiştirilmesi önerilmektedir.

Bu konuda markaların farklı uygulamaları bulunmaktadır. Bazı markalar 10.000 km de bir filtre değişimini ön görürken, bazı markalar da 15.000 km de bir filtre değişimini uygun görmektedir.

Filtre değişimi için servise giden araçların, markaların bakım prosedürüne göre sistem içinde bulunan 2 adet filtrenin farklı periyodlarda değişimi uygulanabilmektedir. Yani bir tek bir çift filtre değişim uygulaması yapılmaktadır. 10.000 km de gaz filtresi değişimi, 20.000 km de ise hem gaz, hem regülatör filtresi değişimi gibi.

 

Filtre değişimlerini garanti sürecinin devam edebilmesi için yetkili servislerde yaptırmanız tavsiye edilir. Yetkili servisler tarafından yapılan filtre bakımları, hem garanti kitapçığınıza işlenmekte, hem internet üzerinden distribütör firmaya gönderilmektedir. Yani aracınızın garanti takibi online olarak yapılmakta, hangi ilde, hangi serviste, kaç km. de bakım yaptırdığınız detaylı şekilde listelenmektedir. Bu sayede ileride oluşacak herhangi bir arıza veya parça bozulmasında garanti hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Eğer sistemin garantisi bitmişse ve herhangi bir tamircide aracınıza LPG filtre bakımı yaptıracaksanız orjinal LPG filtresini kullanmaya özen gösteriniz. Çin malı veya kalitesiz filtreler aracınıza fayda sağlamaktan çok zarar verebilir.

Etiketler Lpg filtresi nedir?, Lpg filtresi ne işe yarar?, Hangi lpg filtresini kullanmalıyım?, Lpg filtresi fiyatı ne kadar?, Lpg filtresi nerede?, Lpg Filtresi Çeşitleri, Lpg filtresi değişimi nasıl yapılır?, Lpg filtresi tıkanırsa ne olur?, Lpg filtresi değişmezse ne olur?, Lpg filtresi ne zaman değişir?