Lpg li Araç Yokuşta Çekişi Düşüyor

Lpg li Araç Yokuşta Çekişi Düşüyor

Lpg li araçta yokuşta çekişi düşüyor sorununa yol açacak bir kaç neden vardır bu nedenleri elimizden geldiğince bu yazıda paylaşmak istedik. Lpg li aracın performansı düşükse ilk olarak gaz ayarının düzgün olup olmadığnı işi iyi bilen lpg ustasına kontrol ettirmeliyiz. Çünki genelde lpg de çekiş sorunu gaz ayarının ve karbüratöre giren hava akışının bilinçsiz şekilde yapılmasından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Lpg li araçta motora giren hava miktarı iyi ayarlanamazsa araçta aşırı derecede performas sorunu meydana gelip ve sorun ateşleme sisteminden kaynaklanıyor düşüncesiyle tecrübesiz lpg ustası tarafından araç sahibi motorcuya sevk edilir.

Karbüratörlü ve tek nokta enjeksiyonlu araçlarda gaz ayar ustasını iyi seçilmeli aksi halde motorcuya sevk edilerek gereksiz parça değişimi ve işçilik ücretlerini ödemek zorunda kalıp ve sorunun hala devam ettiği görülmektedir.

Yokuşta Çekişi Düşüren Nedenler

1- Avans ve sente ayarı bozuk ise aracın çekişinde düşüklük meydana gelir.

2- Hava filtresi bilinçsiz yere değişip yeniden ayarlanmazsa aracın çekişi düşer.

3- Bujilerden birisi ve daha fazlası arızalı ise çekiş ve tekleme sorunu çıkar.

4- Şanzumanda bulunan baskı balata aşınıp ömürleri bitmek üzereyse özellikle yokuşlarda çekiş sorunu yaşanır.

5- Lpg beynine bağlanan su hortumları sürekli devirdayım olmayan yerden değilde yanlış yerden bağlandı ise motor soğukken tekleme ve çekiş sorunu ortaya çıkarır.

6- Nadirende rastlansa aracın eksozu tıkalı olunca hem benzinede hemde lpg de aracın yokuşta çekişi düşük olup yakıt sarfiyatı

artmaktadır.