LPG Regülatör (Buharlaştırıcı) Nedir?

Buharlaştırıcı yüksek basınçta gelen sıvı LPG yi motor soğutma suyunun sıcaklığını kullanarak gaz haline dönüştürür, motorun ihtiyacına göre LPG ayarlaması yapar…..

Regülatörün elektronik ve vakumlu olarak iki tipi vardır.

Elektronik tipinde regülatörden karbüratöre giden hat kontak ile birlikte çalışır. Gaz hattı açık olsa bile elektrovalf ile gazın motora akışı kesilir.

Pnömatik tiplerde yani vakumlu regülatörlerde alt basınçtan yararlanılır. Sadece motor çalıştığında (manifoltta vakum oluştuğunda) regülatör devreye girer.

 

Lpg Regülatörünün Görevi

  1. Yüksek basınçta gelen LPG’nin atmosferik basınca dönüşmesini sağlar.
  2. Sıvı halindeki LPG’yi, motor suyunun sıcaklığından faydalanarak gaz haline dönüştürmek.
  3. Motorun ihtiyacına göre gaz akışını sağlamak.
  4. Motorun devrine göre gaz ayarı yapmak.

 

 

Lpg Regülatörünün Özellikleri

  • Gövde ve kapak tamamen composit alüminyum malzemeden yapılmıştır.
  • Su ısıtma odası, gaz odasından su/gaz muhafaza koşulu sağlanarak ayrılmıştır.
  • Diyafram, contalar, yaylar, ECE-R 67 .01 standartlarına göre LPG kullanımına uygun materyalden yapılmıştır.
  • Test basıncı 67.5 bardır.
  • 1. Kademe çıkışında gaz akımının tamamen kapatılması bir elektrovalf ile yapılır.
  • Rölanti hattı ve ayarı ayrıdır.

 

Lpg Regülatörünün Montajı

Karbüratöre en yakın noktaya ve araca dikey olarak monte edilmelidir.LPG tankından bakır boru aracılığı ile gaz valfine gelen LPG, valften geçtikten sonra PVC kaplı bakır boru aracılığı ile başına havşa açılarak veya yüzük geçirilerek regülatörün girişine bir rekor ile monte edilir.

Regülatörde buharlaşan gazın mikser aralıcığı ile motora gönderilmesi için üstü metal kaplı örgülü hortum kullanılmaktadır. Regülatörün sıcak motor suyunu alan giriş ve çıkışına basınca dayanıklı su hortumları kelepçeler vasıtası ile monte edilir. Bu sıcak su sayesinde likit olan LPG, regülatör içinde bulunan bir elektromanyetik valf aracılığı ile motora gaz olarak gönderilir.

Valf 12 Voltluk elektrik ile çalışır. Bir kablo aracılığı ile seçici anahtardan komut alır. Regülatörün yağ, cüruf ve yabancı partikülleri tutan haznesi mevcuttur. Gaz valfinden likit halde gelen LPG, regülatörde gaz haline dönüşürken, özgül ağırlık farkı nedeniyle gaz haline dönüşemeyen yağ ve partiküller cüruf haznesinde toplanır. Bu haznede birikenler 15.000-20.000 Km.de bir tahliye tıpasından boşaltılmalıdır.

Diyafram LPG kalitesine göre 50.000-100.000 km’de değiştirilmelidir.