LPG’li Araçlarda Rölanti Sorunu

LPG’li Araçlarda Rölanti Sorunu
LPG dediğimiz sistem, farklı bir yakıt monte edilmesi araç üzerinde belli başlı sorunların baş göstermesine sebebiyet verebiliyor. Bu sorunların başında rölanti sorunu geliyor. LPG, benzine kıyasla daha hassas bir yakıttır. Benzinli araç kullanırken de var olan ancak sürücünün fark edemediği sorun, LPG’ye geçişle hissedilmeye başlanır. Bu sorun sebebiyle araç sık sık stop edebilir. Peki, rölanti nedir? Rölanti, motorun en az yakıtla çalıştığı durumdur. Örneğin; aracınız kırmızı ışıkta dururken motorun çalışmasını sürdürebilmesi için az da olsa akaryakıta ihtiyacı vardır. Yeterli seviyede olmayan yakıt ayarında rölanti sorunu oluşur.

Sıralı Sistem Rolanti Sorunu Sıralı sistem rolanti sorunu genelde iki sebepten meydana gelir. Bu sebebler motor sistemi ve LPG sistemi olarak ikiye ayrılır. Aşağıda sıralı sistem rolanti sorunu hakkında detaylı paylaşımlar yapılmıştır. LPG sisteminde Rolantiyi Etkileyen Faktörler
1- LPG enjektörleri arızalı ise araçta rolantide titreme sorunu meydana getirir.
2- LPG ayarı bozulursa rolanti sorunu meyda çıkar her 30.000 km bir ayar kontrolu yaptırmak gerekir.
3- LPG beyni çeşitli nedenlerden dolayı geç ısınırsa veya gaza geçiş ısısı düşük ayarlanırsa motor soğukken rolanti sorunu yaşanır.
4- Enjektör mozulları küçük veya büyük olursa
5- LPG beyni yani regülatör arızalı olursa sürekli basınç değişikliği yapacağı için enjektörlere düzenli miktarda gaz göndermez buda araçta rolanti sorunu ortaya çıkarır.
6- LPG ayarı yapılırken enjektör süreleri eşitlenmeden ayarlanırsa sıralı sistem rolanti sorunu meydana gelir.
7- Nadirende olsa LPG ecu’sü arızalı ise enjektör süreleri karışır veya LPG’de çalışırken benzin gönderdiği için rolanti sorunu ortaya çıkar.
8- Gaz kesici iç filte aşırı tıkalıysa rolantiye ve çekişe etki yapar gaz kesici iç filtrenin 30 ile 50.000 km arası değişmesi gerekir.
9- Sıralı sistem rolanti ayarı etkileyen faktörlerden biride enjektör nozullarnın uzak mesade montaj edilmesinden ortaya çıkmaktadır.

Motor Sisteminden Rolantiyi Etkileyen Sebepler
1- Boğaz kelebeği pisse ve adaptasyon ayarı yapılmamışsa rolantiyi etkiler.
2- Aracın şarz dinamosu görevini tam yapamıyorsa yani düşük şarzdan dolayı rolantiyi etkiler.
3- Rolanti motorunda arıza varsa hem gazda hemde benzinde rolantide düzensiz çalışmaya neden olur.
4- Hava filtresi tıkalıysa motor düzensiz hava alacağı için stabilize çalışmaz.
5- Ateşleme sistemi arızalı ise sıralı sistem rolanti sorunu ortaya çıkarır.

Motor Soğukken Rolanti Sorunu Sıralı sistemde motor soğukken rolanti sorunu varsa sebebi gaza geçiş ısısının düşük derecede ayarlanması veya lpg ayarı yapılırken benzin ve lpg enjektör sürelerinin eşitlenip ayarlanmadığından meydana gelir. Şayet gaza geçiş ısısı ve enjektör süreleri iyi derecede ayarladığı halde motor soğukken rolanti sorunu yaşanıyorsa sorun regülatör ve lpg enjektörleride aranmalıdır. Öncelikle motor soğukken lpg servisi tarafından regülatör basıncında dalgalanma varmı pc ekranında kontrol edilmeli ve lpg enjektörlerinde soğukken hata kaydı varmı bakılmalı.