Sıralı Sistem Lpg Beyin Arızası 

Sıralı Sistem Lpg Beyin Arızası
Sıralı sistem regülatör arızası nasıl tespit edilir?  Yazıyı okuyan atiker aldesa mimgas sıralı sistem beyinlerin arızasını kendi tespit edebilecektir. Öncelikle Sıralı Sistem Beyin Arızası Belirtileri Ve Bozuk Regülatörün Motorda Meydana Getireceği Arızaları Öğrenelim.
1- Yapılan ayarlara rağmen aracın ateşleme sistemindede sıkıntı olmadığı halde yakıt düşmüyorsa.
2-Rolanti sorunu yanısıra performans kaybı meydana gelir.
3- Sıralı sistem beyin arızasının en büyük belirtisi ise araç sabahları veya stop ettikten birkaç saat sonra marşa basınca geç çalışma sorunu meydana gelir.
4- LPG regülatörü su haznesi kısmında bulunan diyafram yırtıldığında veya çatladığında regülatörden motor suyuna gaz karışır ve  hararetin yükselmesine neden olur. Bu tür arıza erken teşhiz edilmezse zamanla silindir kapağı ve contası arıza yapabilir.  Yedek su deposu kapağı açıldığında motor suyundan gaz kokusu geliyor ise regülatörün acilen değişmesi gerekir. Altı ayda bir yedek depo kapağı açılıp motor suyu koklanmalıdır.
5- Özellikle yeni nesil modelli araçlarda regülatör arızasından dolayı meydana gelen basınç dalgalanmaları araçtaki enjektör ms (mili saniye) sürelerini şaşırttığı için araçta zengin karışım, fakir karışım meydana gelip bu sebepten dolayı eksozdan çıkan gazı oksijen sensörü arıza olarak algılar ve arıza lambasının yanmasına yol açar.

SIRALI SİSTEM REGÜLATÖR ARIZASI TESPİTİ NASIL YAPILIR?
Sıralı sistem beyin arızasını tespit etmek oldukça basit ve herkesin yapabileceği kolay bir yöntemle anlaşılabilir. Tüm Sıralı Sistem Regülatörlerin Üzerinde Vakum Giriş Bölümü Bulunur. Sıralı sistem regülatörlerde vakum girişinden manifold ve LPG map sensörüne hortum bağlanmaktadır. Ve bu tüm sıralı sistemlerde hemen hemen aynıdır. Dikkat: Aracınızı birkaç saat park ettiğiniz de veya sabahları geç çalışma sorunu varsa regülatör vakum girişindeki hortumu akşamdan çıkarıp sabah marşa bastığınızda sorunsuz çalışıyor ise regülatör arızalı demektir. Bu durumda regülatörün değişmesi gerekir. Şayet sorun hala devam ediyorsa % 95 Lpg enjektörleri arıza yapmıştır. Aracın geç çalışma Sebebi ise vakum girişi arkasında bulunan LPG diyaframının yırtılarak gaz kaçağı yapmasıdır. Bu sebepten dolayı vakum girişinden sızan gazın emme manifolduna girip gaz ve benzinin birbirine karışmasından dolayı aracın boğularak geç çalışmasına neden olmasıdır. Araba Gaza Geçmiyor Araba gaza geçmiyor sorusuna kısaca cevap verelim. Sıralı sistemlerde bu sorun genelde regülatör basıncının düşmesi veya enjektör arızası yüzünden meydana gelir. Zaman içinde regülatör içerisinde bulunan diyaframın sertleşmesiyle regülatörün enjektörlere gönderdiği gaz basıncı düşer. Bu yüzden map sensörü ecu’ye düşük basınç sinyali iletir ve ecu bunu arıza olarak algılar ve sıralı sistem araba gaza geçmez. Bir diğer sebepse bazı LPG sistemlerinde enjektör hatası yüzünden ecu arıza olarak algılayıp aracın yüksek devirlerde benzine geçmesini sağlar. Otogaz map sensörü ve gaz kesici arızalı ise bu tür sorunlar yaşanabilir.