Sıralı Sistem Lpg Yakıt Sorunu

Sıralı Sistem Lpg Yakıt Sorunu

1 – Sıralı Sistem LPG Yakıt sorunu olan araçta İlk olarak aracımızın ateşleme sistemimizin iyi oldugundan emin olmamız gerekir.

2 – LPG ayarını bilinçli bir ustaya kontrol ettirmeliyiz kontrol yapılırken LPG kaçaklarını gözden geçirmeliyiz.

3 – Tüm kontroller yapıldıktan sonra regülatörde basınç değişikliği oluyorsa ve düzelmiyorsa regülatörün değişmesi faydalı olacaktır.

4 – LPG enjektörlerinin belirli bi ömürleri vardır enjektör içerisinde bulanan valfler zamanla aşınıp yıprandığından dolayı motora düzensiz yakıt gönderir bu nedenle sıralı sistem yakıt sorunu ve düzensiz çalışma gibi sorunlara neden olur.

5 – Araçta kışlık termostat olmazsa veya arızası olursa yakıt tüketimini %20 ile %30 arasında emin olabilirsiniz.

6 – Bilindiği üzere piyasada bir çok Lpg markası vardır. 700 TL den tutunda 4000 TL ye varan sıralı LPG sistemleri vardır. Eger bunların hepsi aynı kalitede olup ve araca uyum sağlasaydı kimse fazla para ödemez ucuz olanı taktırırdı.

Bu yüzden her sıralı Lpg sistemi her araca uyum sağlamaz. Özellikle 2005 sonrası üretilen otomobil türlerinde motor çalısma sistemleri eski tip motorlara göre çok farklıdır.

Buda demek oluyorki yeni çıkan bir araca kalitesiz sıralı sistem Lpg taktırmak uygun olmadıgı gibi düzensiz çalısmasına veyakıt problemi gibi sorunlara neden olabilir.

7 – Bunlara ragmen araç fazla yakıyorsa nadirende olsa ekzoz tıkalı olabilir frenler sıkıyor olabilir debriyaj balatası kaçırabilir. Tabiki bunlardan önce sıralı Lpg sisteminde problem olmadığından emin olmalıyız.

8 – Bazı araçlarda ya ilk lpg montajı yapıldığında yada sonradan yapılan tadilatlarda enjektör kablo sıralaması yanlış dizilmesi yüzünden lpg li araçta lpg deyken düzensiz çalışma ve yakıt sorunu meydana gelmektedir.